CZaPy – Często zadawane pytania

na temat programu „Patrzymy w Górę!”

Poniżej udzielamy odpowiedzi na pytania zadawane różnymi kanałami. Lista będzie się wydłużać, a odpowiedzi będą aktualizowane w miarę postępów programu.

Jaki jest dokładnie cel tej platformy?

Celem działania platformy „Patrzymy w Górę!” jest edukowanie, informowanie i inspirowanie wszystkich, którzy stawiają czoła zapaści cywilizacyjnej oddolnie, w swoich społecznościach.

Jakiego rodzaju zasoby edukacyjne udostępniacie i w jakim celu?

Udostępniamy zasoby edukacyjne (przede wszystkim elearningowe), informacyjne i artystyczne, aby wesprzeć działania osób zaangażowanych w praktyczne i teoretyczne prace nad spowalnianiem zapaści i adaptacją do jej skutków.

W jakim formacie je udostępniacie?

Domyślnie udostępniamy je jako artykuły na platformie https://xwiki.org. Jest też możliwość eksportu fragmentów lub całości danych w formatach XAR (zarchiwizowany XML), PDF, ODT, RTF and HTML. Załączniki można eksportować w ich formatach natywnych.

Dla ułatwienia przekazywania informacji techniczno-projektowych opracujemy język wzorców, pozwalający ujednolicić dokumentację rozwiązań i łatwiej agregować je w większe systemy.

Czy ludzie mogą skopiować zawartość na wypadek awarii platformy?

Tak. W fazie implementacji wprowadzimy automatyczne zapisywanie kopii treści w formacie XAR na publicznie dostępnym serwerze. Można też korzystać z REST API.

Jakie narzędzia są niezbędne, aby umożliwić współpracę z Wami?

Współpraca zautomatyzowana wymaga wykorzystania REST API dostarczonego przez platformę. Współpraca „ręczna” wymaga jedynie przeglądarki WWW zgodnej ze standardem WWW. Korzystamy też z innych kanałów komunikacji, w szczególności z poczty elektronicznej i komunikatorów (DeltaChat, Matrix, Signal, Telegram).

Kim są kuratorzy treści?

Kuratorzy i kuratorki to osoby wolontariackie odpowiedzialne za selekcję i klasyfikację treści pojawiającej się w kanałach wejściowych platformy. Każda całostka informacji jest analizowana i kategoryzowana według szeregu kryteriów, w razie potrzeby tłumaczona na polski lub konwertowana na odpowiedni format. Dopiero wtedy może być dołączona do repozytorium.

W jaki sposób platforma jest hostowana?

W fazie prototypowania platforma jest hostowana na fizycznym serwerze udostępnionym przez jedną z osób członkowskich Stowarzyszenia TePeWu. Od fazy implementacji platforma będzie hostowana na wynajętym serwerze, z szyfrowanymi backupami w innej lokalizacji.

Jeśli masz pytanie, zadaj je w komentarzu poniżej.

Więcej informacji znajdziesz w artykułach na temat programu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.