Manifest Międzynarodowej sieci klinik społecznych

Dążymy do stworzenia nowych modeli opieki zdrowotnej, w których więzi społeczne są niezbędne, a dobrobyt osobisty i zbiorowy są uznawane za nierozerwalnie ze sobą powiązane. Wierzymy, że tylko silna i współpracująca społeczność oparta na solidarności i dbająca o kluczowe kwestie, takie jak środowisko, warunki życia, odżywianie i sieci relacji międzyludzkich i pozaludzkich, może umożliwić nam prowadzenie zdrowego życia i dbanie o siebie nawzajem.

2051: Solarpunkowa Odyseja

A rough sketch of a DIY vehicles caravan passing through a crumbling city.

29 lutego 2024 roku złożyliśmy projekt w konkursie Chaos Computer Club o grant na dzieło artystyczne, przedstawiające utopijną wizję społeczności w czasach chaosu.

Z oczywistych powodów uważamy, że TePeWu właśnie taką wizję tworzy i realizuje. Zadaliśmy sobie więc pytanie, co może się dziać z naszą społecznością w 2051 roku – odpowiedzi zamierzamy udzielić właśnie w formie artystycznej.

Poniżej przeczytasz, jak odpowiedzieliśmy na pytania w kwestionariuszu CCC. Jeśli Cię to zachwyci, dołącz do nas!

Dowiedz się więcej

Patrzymy w Górę

Podsumowanie

Patrzymy w Górę” (PwG) to platforma online, przeznaczona dla edukowania, informowania i inspirowania osób, kolektywów i społeczności lokalnych na temat postępującej zapaści ekosystemów i cywilizacji industrialnej. Zapewnia ona łatwy dostęp do solidnej wiedzy naukowej na temat powodów obecnego stanu rzeczy, podanej w przystępnej formie; stały strumień moderowanej informacji bieżącej z wiarygodnych źródeł; inspiracje do działania na poziomie społeczności, ograniczającego skutki postępującej dysfunkcji środowiska przyrodniczego, infrastruktury technicznej, ekonomicznej i społecznej.

Program uruchomienia PwG zaczyna się od 1 lutego 2024, projektem budowy prototypu platformy i uruchomienia wybranych usług, aby przetestować działanie i dać podstawy do późniejszego wdrożenia instalacji „produkcyjnej”. Wszystkie wyniki prac będą udostępniona publicznie na otwartej licencji. Prace na tym etapie będą prowadzone na zasadzie wolontariatu, a niezbędne koszty będą finansowane społecznościowo (crowdfunding, darowizny indywidualne). Kolektywnym autorem i koordynatorem projektu jest społeczność reprezentowana przez Stowarzyszenie TePeWu.

Zgodnie z dynamiką społeczności TePeWu, założenia i postępy programu będą podlegały cyklicznemu audytowi co trzy miesiące.

Zapraszamy zainteresowane osoby i kolektywy do współpracy w realizacji projektu.

Dowiedz się więcej

SPINKi

Jak samorządne miasteczka, wioski czy dzielnice mogą stawić czoła kryzysowi karmionemu ideą nieograniczonego wzrostu, wyczerpywaniu się zasobów taniej ropy, katastrofie klimatycznej – i na dodatek zaproponować działające
rozwiązania?
Potrzebujemy przestrzeni spotkań i kanału komunikacji, żeby sformułować odpowiedź na to pytanie.

2024: gospodarka daru

Zarejestrowanie Stowarzyszenia TePeWu jako stowarzyszenia zwykłego oznacza, że nie możemy prowadzić działalności gospodarczej, ani odpłatnej działalności publicznego. Zmieni się to, gdy przekształcimy TePeWu w stowarzyszenie rejestrowe, co planowane jest na początek 2025 roku. W 2024 roku Artel będzie więc działał na zasadach gospodarki darów. Co to oznacza w praktyce? Nasza praca – usługi, wydawnictwa, produkty, … Dowiedz się więcej

Dynamika społeczności

Wersja 1.0 Kolektywnie i indywidualnie dążymy do samostanowienia, samorządności i samodoskonalenia Samostanowienie wyrażamy poprzez określanie naszych własnych celów, własnej tożsamości i relacji z otaczającym nas światem, bez podporządkowywania się cudzym szablonom i etykietom. Samorządność to nasza zdolność do podejmowania i wykonywania decyzji, bez odwoływania się do zewnętrznych sił czy autorytetów. Samodoskonalenie to zdolność samodzielnej krytycznej … Dowiedz się więcej

Cele i zasady społeczności TePeWu

tłum ludzi w odzieży roboczej, prowadzony przez dwóch mężczyzn i kobietę z dzieckiem na ręku, idzie z głębi obrazu w stronę widza.

Poniższe podstawowe cele przyjęto na inauguracyjnym spotkaniu społeczności w dniu 30 grudnia 2023 roku. Dla nas samych: kultywowanie wolności, solidarności, pomocy i troski wzajemnej w przestrzeni bezpiecznej od szkodliwych ingerencji. Każdej osobie według jej potrzeb, od każdej wedle jej możliwości. Dla naszego otoczenia: pomoc innym w stawianiu czoła wyzwaniom zapaści cywilizacyjnej. Dla świata: ograniczenie cierpienia … Dowiedz się więcej