Jesteśmy oddolną inicjatywą na rzecz:
- wsparcia technicznego działalności społecznej oraz osób zagrożonych lub wykluczonych w obliczu pogłębiającego się Wszechkryzysu;
- budowania infrastruktury dla społeczności lokalnych oraz wolnej od kapitalizmu przestrzeni współpracy;
- szerzenia edukacji i kultury technicznej.
Po co i dla kogo ten Artel?
Budujemy Artel, żeby móc funkcjonować i zarabiać na życie w społeczności skupionej na dobru wspólnym, równym zaspokajaniu potrzeb, samorządności i solidarności z innymi istotami czującymi.
Budujemy go dla osób, które są gotowe wziąć na siebie kształtowanie takiej społeczności, kształtowanie siebie w jej duchu i solidarną pomoc innym, wokół Artelu.
Nasze myślenie polityczne i moralne mówi nam do czego dążyć i czego unikać, a nasze myślenie praktyczne – jak to zrealizować w konkretnych realiach.
Co to wszystko znaczy?
- Społeczne zarządzanie oznacza, że członkowie grup i inicjatyw podejmują decyzje wspólnie, na uzgodnionych przez siebie warunkach, kierując się dobrem otaczających ich społeczności, a nie dążeniem do osiągnięcia osobistych korzyści.
- Ośrodek produkcyjny to każde miejsce, gdzie ludzie, używając narzędzi i wiedzy technicznej, tworzą przedmioty, wiedzę lub świadczą usługi, które poprawiają życie innych.
- Stosujemy zasady permakultury społecznej: dbałość o ludzi (zaczynając od siebie), dbałość o planetę, dbałość o sprawiedliwy podział owoców naszej pracy (nie tylko dla nas).
- Odrzucamy wyzysk, dominację i koncentrację władzy lub zasobów. Uznając wartość wiedzy i doświadczenia w konkretnych sprawach, chronimy też granice jednostek i społeczności przed nadmierną ekspansywnością innych.
- Traktujemy technologię jako narzędzie czynienia dobra dla jednostek, społeczności i całego świata. To, że coś potrafimy, nie jest wystarczającym powodem, by to robić. Każde nasze kolektywne działanie ma służyć dobru wspólnemu.