O nas

Jesteśmy oddolną inicjatywą na rzecz:

  • wsparcia technicznego działalności społecznej oraz osób zagrożonych lub wykluczonych w obliczu pogłębiającego się Wszechkryzysu;
  • budowania infrastruktury dla społeczności lokalnych oraz wolnej od kapitalizmu przestrzeni współpracy;
  • szerzenia edukacji i kultury technicznej.

Po co i dla kogo ten Artel?

Budujemy Artel, żeby móc funkcjonować i zarabiać na życie w społeczności skupionej na dobru wspólnym, równym zaspokajaniu potrzeb, samorządności i solidarności z innymi istotami czującymi.

Budujemy go dla osób, które są gotowe wziąć na siebie kształtowanie takiej społeczności, kształtowanie siebie w jej duchu i solidarną pomoc innym, wokół Artelu.

Nasze myślenie polityczne i moralne mówi nam do czego dążyć i czego unikać, a nasze myślenie praktyczne – jak to zrealizować w konkretnych realiach.


Co to wszystko znaczy?

  • Społeczne zarządzanie oznacza, że członkowie grup i inicjatyw podejmują decyzje wspólnie, na uzgodnionych przez siebie warunkach, kierując się dobrem otaczających ich społeczności, a nie dążeniem do osiągnięcia osobistych korzyści.
  • Ośrodek produkcyjny to każde miejsce, gdzie ludzie, używając narzędzi i wiedzy technicznej, tworzą przedmioty, wiedzę lub świadczą usługi, które poprawiają życie innych.
  • Stosujemy zasady permakultury społecznej: dbałość o ludzi (zaczynając od siebie), dbałość o planetę, dbałość o sprawiedliwy podział owoców naszej pracy (nie tylko dla nas).
  • Odrzucamy wyzysk, dominację i koncentrację władzy lub zasobów. Uznając wartość wiedzy i doświadczenia w konkretnych sprawach, chronimy też granice jednostek i społeczności przed nadmierną ekspansywnością innych.
  • Traktujemy technologię jako narzędzie czynienia dobra dla jednostek, społeczności i całego świata. To, że coś potrafimy, nie jest wystarczającym powodem, by to robić. Każde nasze kolektywne działanie ma służyć dobru wspólnemu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.