Jeszcze Dłuższy Stół

Długi Stół powstał jako sposób na pobudzanie ludzi do spotykania się i dzielenia (darmową) żywnością. Wraz z nadejściem pandemii, przewidując jej katastrofalne skutki gospodarcze oraz kolejne kryzysy idące jej śladem, postanowiliśmy zbudować „jeszcze dłuższy stół”, który ma się ostatecznie stać stabilnym sposobem zaopatrywania uczestników w żywność, działającym na zasadzie pomocy wzajemnej.

Jak to ma działać?

Każda osoba może się zaangażować w różnych rolach, zależnie od własnego charakteru, zamiłowań i umiejętności. I nie musi to być tylko jedna rola — można pracować w każdym z trzech obszarów, jeśli ktoś chce i może.

Ogrodnictwo to nie tylko praca na grządce. Będziemy potrzebować ludzi chętnych do badania nowych metod produkcji zdrowej żywności w mieście (hydroponika, permakultura miejska, sąsiedzkie systemy kompostowania) i do znajdowania nowych terenów pod uprawę (jest parę pomysłów, ale trzeba poświęcić czas na ich uruchomienie). W sumie zapowiada się przygodowa działalność.

Przetwórstwo i logistyka też nie jest dla słabych duchem. W duchu zero waste ograniczymy do minimum marnowanie żywności i innych cennych dóbr. Czego się nie da zjeść od razu, przetworzymy na zdrowe i smaczne kiszonki, weki, mrożonki i susz. Ludzie pracujący w tym obszarze będą też odpowiadać za zbieranie żywności i funduszy z zewnątrz — od producentów, hurtowników i detalistów — oraz za jej składowanie i dystrybucję  tak, żeby każdy miał co jeść (nie mówiąc o zapasach strategicznych).

Korzystanie z pomocy wzajemnej to nie bierna konsumpcja. To pomoc w dystrybucji (zwłaszcza w warunkach ograniczonego ruchu ludzi), zbieranie i przekazywanie „odpadków” do kompostowania, zwrot opróżnionych słoików i innych opakowań i propagowanie Długiego Stołu gdziekolwiek się da. I budowanie w sobie nawyku przyjmowania i dawania w sposób zrównoważony, niesentymentalny i solidarny. Wyraźniej niż kiedykolwiek widzimy dzisiaj, że zależymy wzajemnie od siebie. I w tym jest nasza siła w obliczu każdego kryzysu.

Zapraszamy Cię do Długiego Stołu!

Online (z powodów oczywistych)

Porozmawiajmy na czacie https://sealco.de/u/DlugiStol

Zajrzyj na FB: https://www.facebook.com/DlugiStolCovid19

Napisz coś na forum (poniżej)

Wbij na jedno ze spotkań video (patrz w kalendarzu online)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x